1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Webinár Zdravé emócie - ako byť šťastnejší aj v dnešnej dobe

emocie1

Ako si udržať duševné zdravie aj v časoch nepohody? Naučte sa rozvíjať zdravé emócie v zaujímavom webinári!
Depresie, úzkosti, stres. Po tom, čo sme nezdravé emócie dlho potláčali a často dokonca popierali ich existenciu, sa na nás teraz z každej strany valia ako lavína. Často si však neuvedomujeme, že na to, aby sme dosiahli stavu spokojnosti sa nestačí iba naučiť nezdravé emócie akceptovať, musíme zároveň rozvíjať tie zdravé. Je to však ešte možné, keď sa zdá, že dôvodov a príležitostí k radosti každým dňom ubúda? Zistite v pondelok 1. marca, ako zdravé emócie budovať aj v čase nepohody, v online prednáške známeho psychiatra, adiktológ a odborníka na smiech, Karla Nešpora, ktorý nás s jemu typickým nekonvenčným a láskavým spôsobom prevedie svetom zdravých emócií a ich vplyvom na kvalitu nášho života.


Čo sú to zdravé emócie a čím sa líšia od nezdravých?
Karel Nešpor: V knihe "Ako byť milší" spomínam vďačnosť, láskavosť, veselosť, odhodlanie, spokojnosť, pokoru, dôveru, skromnosť, pokojné šťastie, hrdosť, obdiv, rešpekt, úľavu, záujem, zaujatie, súcit, prajnosť, vyrovnanosť a lásku. Našli by sa aj ďalšie. Zdravé emócie rozširujú vedomie, prinášajú pokoj a uvoľnenie, zlepšujú sebaovládanie, rozhodovanie i komunikáciu. Lepšie funguje tiež trávenie, imunita a ďalšie telesné funkcie.


Nie sú všetky emócie zdravé v primeranom množstve?
Karel Nešpor: Pre pračloveka bolo zdravé, keď dostal strach a upaľoval preč od svorky nenajedených vlkov. Za oných čias mal strach zmysel. Dnes je oveľa dôležitejšie, aby nám to dobre myslelo. A to rizikové emócie neuľahčia.


Môže pozitivita škodiť?
Karel Nešpor: Za zdravú emóciu nemožno považovať divokú radosť. Niekto sa pozerá na televíziu a zakričí "gól", spadne zo stoličky a narazí si bedro. Preto tiež odporúčame našim pacientom svoje životné úspechy oslavovať dvojnásobnou dávkou doliečovania.


Akú úlohu hrajú emócie v živote človeka?
Karel Nešpor: Úplne kľúčovú. Ovplyvňujú telesné funkcie, rozhodovanie, vzťahy i komunikáciu.


Často hovoríte o rozvíjaní zdravých emócií. Ako je možné emócie ovládať?
Karel Nešpor: Čo by sme mali celkom určite, je naučiť sa emócie si uvedomovať. To sa týka aj tých rizikových. Nahovárať si, že som pokojný, a mlátiť pri tom päsťou do stola je smiešne a nezdravé. Spôsobov, ako upokojiť svoje emócie, je nespočet. Patrí sem smiech a úsmev, jóga, prechádzka, pokojné dýchanie do brucha, niekomu sa zveriť atď. Pôvabná starodávna technika je princíp opaku. K rizikovej emócii vyvoláme opačnú zdravú emóciu, a potom si vyberieme, čo je lepšie.


Nekladie sa v súčasnej dobe na emócie prílišný dôraz?
Karel Nešpor: Na zdravé emócie by sa mal klásť dôraz ďaleko väčší. Film, televízia a ďalšie médiá vyvolávajú určite viac rizikových emócií než tých zdravých.

 

Čo si predstaviť pod pojmom "vnútorný mier"? Je to reálny stav alebo nedosiahnuteľný
ideál?
Karel Nešpor: Pre začiatok úplne stačí, keď sa trochu upokojíme a usmejeme :).


MUDr. Karel Nešpor, CSc.
je priekopníkom liečby smiechom, ktorej techniky sám vymýšľa. Nešpor je známy odborník na liečbu návykových ochorení, psychiater, publicista a pedagóg. Atestoval z psychiatrie, liečby návykových chorôb a psychoterapie. Je autorom mnohých odborných a populárnych kníh a často prednáša. K jeho úspešným publikáciám patria okrem iného knihy Liečivá moc smiechu, Triezvo, väčšinou veselo, Kadiaľ do pohody, Ako byť milší a Ide to aj veselo.


1. 3. (pondelok)
Štart: 18:00 hod.
Vstupenky: bit.ly/ZdraveEmocie0103
Event: https://www.facebook.com/events/254039486241448

Vyhľadávanie

www.martinus.sk

PsychoWeb.sk na Facebooku

Go to Top